DENİZHAN ÖZER

DENİZHAN ÖZER (Küratör)

Denizhan Özer 1962 yılında Artvin- Hopa’da doğdu, ilk eve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayarak 1981 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girdi. Üniversite yılları boyunca müzik ve tiyatro ile ilgilendi. Üniversitenin yanı sıra özel tiyatro gruplarında yer aldı ve sahne tasarımlarını üstlendi. Bursa Şehir Tiyatrosunda çeşitli oyunlarda yer aldı.

1985 yılında üniversite eğitimini tamamladıktan sonra İspanya’ya giderek Calik bölgesindeki arkeolojik kazılara katıldı. Aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda da oyunculuk yapmaya devam etti.

1986 yılında Bursa Sinema ve Fotoğraf Sanatı Vakfı’nın (BUFSAD) kurucuları arasında yer aldı. Yurtdışına gidene kadar çalışmalarını vakıf bünyesinde sürdürdü. Röportajlar ve dersler vererek fotoğraf sanatı üzerine gösteriler yaptı. Fotoğraf sempozyumuna katıldı.

Sanat eleştirileri ve yorumları, 1986-1987 yılları arasında Artist Plastik Sanatlar Dergisi’nde düzenli olarak yayımlandı. Diğer birçok dergide de sanat üzerine yazılar yazdı. Ayrıca birkaç televizyon dizisinde de rol aldı.

1987 yılında İtalya, Fransa ve İspanya’da galeri ve müzelerde incelemeler yapan Denizhan ÖZER, Ağustos 1987’de Londra’ya yerleşti. Bu tarihten kısa bir süre sonra İTOF Tiyatro Grubu’nu kurdu. Tiyatro ve görsel sanatlarla ilgili çalışmalarını sürdürürken çeşitli okullarda ve University of London, Westminster College’da dil eğitimi aldı. Dil eğitimini tamamladıktan sonra 1993-1995 yılları arasında Londra Amerikan Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi alanında yüksek lisans yaptı. 1996 yılında Londra Üniversitesi Birkbeck Koleji’nde sinema ve televizyon program yapımcılığı eğitimi aldı. Eğitimine devam ederken bir yandan; 1989’da ise Londra Meydan Tiyatrosu’nu kurdu. Birçok oyun yazıp yönetti ve 1995 yılına kadar bu tiyatronun genel sanat yönetmenliğini yaptı.

1995 yılında Gökkuşağı Sanat Merkezi’nin, 1996 yılında Turkuaz Sanat Grubu ve T-Union sanat gruplarının kuruluşunda yer aldı. Ocak 2000-2004 tarihleri ​​arasında London Arcola Gallery’nin direktörlüğünü yaptı. 2004 yılında Karşı Sanat Eserleri’nde proje ve sergi yönetmeni olarak göreve başladı. Ocak 2007’de uluslararası alanda faaliyet gösteren Koridoor Modern Sanat programlarını kurdu. Halen bu programın yönetmenliğini yapmaktadır.

1982 yılından bu yana ulusal ve uluslararası birçok sergide yer alan sanatçı, 1998 yılından bu yana sanat çalışmalarının yanı sıra küratörlük yapmaktadır. Bugüne kadar birçok performans, multimedya ve şeffaf gösteriler gerçekleştirmiş, konferans, söyleşi ve sempozyumlara katılmıştır. Özer, üniversitelerde dersler verdi, sanat jürileri arasında yer aldı, birçok sanat dergisi ve gazetesinde makaleleri yayınlandı. 2010 yılında ART BOSPHORUS’un sanat yönetmenliğini üstlenen Denizhan Özer, uluslararası üne sahip bir küratördür.

YARIŞMA DOKÜMANLARI

Yarışma Şartnamesi

Başvuru Formu

Jüri Üyeleri

Sık Sorulan Sorular

Referans Kitaplar