Dr. Didem Çatalkılıç ve E. Fatih Akbulat ile Söyleşi

15 Mayıs 2022 Pazar günü Vakfımızda Dr. Didem Çatalkılıç ve Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisi Emir Fatih Akbulat ile iki bölümden oluşan bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşinin birinci bölümünde Dr. Didem Çatalkılıç, günümüzün Pyatigorsk, Kislovodsk, Jeleznovodsk ve Yessentuki kentleri eksenindeki çalışmalarını temel alan “Kafkasya’da ‘Su Savaşları’” konulu bir sunum yaptı. Sunumun ardından Çatalkılıç, moderatör Emir Fatih Akbulat ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. Söyleşinin ikinci bölümü öncesinda verilen arada Çatalkılıç kitaplarını imzaladı.

Söyleşinin ikinci bölümünde konuklarımız Çerkes Soykırımı ve Sürgününü simgeleyen 21 Mayıs 1864 tarihinin yıldönümünde yapılan anmaların Çerkes Kimliğinin oluşumuna nasıl katkıda bulunduğunu çalışmalarından örnekler ve bilgiler vererek değerlendirdiler. Konuklar, sunumlarının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladılar. Söyleşi, konuklarla izleyiciler arasında gerçekleşen interaktif bir tartışmayla sona erdi.

Değerli konuklarımız Dr. Didem Çatalkılıç ve Emir Fatih Akbulat’a katılımları ve verdikleri bilgiler, izleyicilerimize de söyleşide bulundukları ve katkıları için teşekkür ederiz.

Söyleşinin 1. Bölümü: Kafkasya’da “Su Savaşları”

Söyleşinin 2. Bölümü: 21 Mayıs 1864’ün Çerkes Kimliğinin Oluşumuna Etkisi

SON EKLENENLER

Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları Sergisi

Vakfımızın “Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları" temalı 8. Sergisinin açılışında bizleri yalnız bırakmayan, katılım ve...

“Nart Mitolojisi” Resim Yarışması Ödül Töreni

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Nart Mitolojisi dijital resim yarışması ödül töreni, jüri üyeleri ve...

6 Şubat Depremlerinden Etkilenen Bölgedeki Derneklerimizle İftar Etkinliği

30 Mart 2023 tarihinde Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı olarak Kafkas Vakfı ile birlikte deprem bölgesinde bulunan...

NART MİTOLOJİSİ Konulu Dijital Resim Yarışmamız Hakkında

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı olarak düzenlediğimiz ve 17 Mayıs 2022 tarihinde ilk duyurusunu yapmış olduğumuz ‘NART...