Dr. Didem Çatalkılıç ve E. Fatih Akbulat ile Söyleşi

15 Mayıs 2022 Pazar günü Vakfımızda Dr. Didem Çatalkılıç ve Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora öğrencisi Emir Fatih Akbulat ile iki bölümden oluşan bir söyleşi gerçekleştirdik.

Söyleşinin birinci bölümünde Dr. Didem Çatalkılıç, günümüzün Pyatigorsk, Kislovodsk, Jeleznovodsk ve Yessentuki kentleri eksenindeki çalışmalarını temel alan “Kafkasya’da ‘Su Savaşları’” konulu bir sunum yaptı. Sunumun ardından Çatalkılıç, moderatör Emir Fatih Akbulat ve izleyicilerin sorularını yanıtladı. Söyleşinin ikinci bölümü öncesinda verilen arada Çatalkılıç kitaplarını imzaladı.

Söyleşinin ikinci bölümünde konuklarımız Çerkes Soykırımı ve Sürgününü simgeleyen 21 Mayıs 1864 tarihinin yıldönümünde yapılan anmaların Çerkes Kimliğinin oluşumuna nasıl katkıda bulunduğunu çalışmalarından örnekler ve bilgiler vererek değerlendirdiler. Konuklar, sunumlarının ardından izleyicilerin sorularını yanıtladılar. Söyleşi, konuklarla izleyiciler arasında gerçekleşen interaktif bir tartışmayla sona erdi.

Değerli konuklarımız Dr. Didem Çatalkılıç ve Emir Fatih Akbulat’a katılımları ve verdikleri bilgiler, izleyicilerimize de söyleşide bulundukları ve katkıları için teşekkür ederiz.

Söyleşinin 1. Bölümü: Kafkasya’da “Su Savaşları”

Söyleşinin 2. Bölümü: 21 Mayıs 1864’ün Çerkes Kimliğinin Oluşumuna Etkisi

SON EKLENENLER

6 Şubat Depremlerinden Etkilenen Bölgedeki Derneklerimizle İftar Etkinliği

30 Mart 2023 tarihinde Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı olarak Kafkas Vakfı ile birlikte deprem bölgesinde bulunan...

NART MİTOLOJİSİ Konulu Dijital Resim Yarışmamız Hakkında

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı olarak düzenlediğimiz ve 17 Mayıs 2022 tarihinde ilk duyurusunu yapmış olduğumuz ‘NART...

2. Kitap İmza Günü

Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz “Kitap İmza Günü” etkinliğinde değerli yazarlarımız 2022 yılında basılan eserleriyle aramızda olacaklar. On...

Gençler İçin Çerkes El Sanatları Atölyesi Başladı

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde çalışmalarını sürdüren ADİYUF Kadim Çerkes El Sanatları Atölyesi’nin Kafkas Vakfı ile...